Az Axiom Mission 4 (röviden: Ax-4) nem csupán egy újabb küldetés volt a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), hanem egy valódi történelmi pillanat a magyar tudomány és az emberiség számára. A 2025. június 25-én útnak indult magánűrhajós-misszió négytagú nemzetközi személyzettel, köztük dr. Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóssal a fedélzetén repült, és összesen több mint hatvan tudományos kísérletet hajtott végre. Ez volt az első alkalom a magyar űrkutatás történetében, hogy egy magyar szakember a modern űrtechnológia és kereskedelmi űrrepülés keretében jutott el az ISS-re. A küldetés nemcsak hazai szinten jelent áttörést, hanem nemzetközi szinten is mérföldkőnek számít, mivel három ország – Magyarország, Lengyelország és India – is elsőként képviseltette magát az ISS-en magán űrhajós révén. Az Ax-4 új korszakot nyitott a tudományos és technológiai együttműködésben, valamint megerősítette Magyarország helyét a világ űrtérképén.

Nemzetközi csapat – hazai büszkeség
Az Axiom Mission 4 legénysége különösen sokszínű volt: Peggy Whitson amerikai parancsnok mellett Shubhanshu Shukla (India), Sławosz Uznański (Lengyelország) és Kapu Tibor (Magyarország) vettek részt a küldetésben. Mindhárom férfi űrhajós országának első képviselője volt, aki magán űrrepülés keretében járt az ISS-en. A magyar részvétel különösen fontos mérföldkő, hiszen Farkas Bertalan 1980-as repülése után hazánk ismét képviseltette magát a világűrben – immár teljesen új környezetben és lehetőségekkel.
Kapu Tibor a HUNOR (Hungarian to Orbit) program keretében jutott el az űrbe, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Magyar Űrkutatási Hivatal közösen koordinált. A kutatóűrhajós gépészmérnöki és kockázatelemzési hátterével komoly szerepet vállalt az űrállomáson végzett kísérletekben és adatgyűjtésekben. Részvétele hatalmas elismerést jelentett nemcsak a szakma, hanem a magyar társadalom számára is, és új lendületet adott az itthoni űrkutatásnak és a STEM-tárgyak népszerűsítésének.
A nemzetközi együttműködés szimbóluma lett ez a küldetés: három ország, három különböző kontinensről, három tudományos programmal vett részt benne. Az Ax-4 így nemcsak technológiai, hanem diplomáciai és társadalmi szempontból is példátlan sikertörténet lett.

Magyar kísérletek az ISS fedélzetén
A HUNOR program keretében Kapu Tibor több mint húsz magyar tudományos kísérletet hajtott végre az ISS-en, melyek széles spektrumot öleltek fel. Az orvostudományi kutatások között kiemelt helyet kaptak a szívizomsejtek mikrogravitációs viselkedésének vizsgálata, a DNS-javító mechanizmusok hatékonysága, valamint az immunrendszer reakcióinak feltérképezése. Ezen kísérletek célja, hogy jobban megértsük, milyen hatással van a hosszú távú űrtartózkodás az emberi szervezetre, különösen a mélyűri missziók előkészítése szempontjából.
Technológiai kísérletek terén a magyar csapat új, 3D nyomtatott anyagokat és mikro-elektronikai rendszereket tesztelt, amelyek a jövő űreszközeiben, például holdbázisokban vagy Mars-küldetések során használhatók. Emellett ionhajtómű-modelleket és hőelvezető anyagokat is kipróbáltak, amelyek kulcsszerepet játszhatnak a hosszú távú energiahatékony űrrepülésben. A tesztek során értékes adatokat gyűjtöttek a Földön történő alkalmazások számára is, például az orvosi műszerek vagy szenzorok fejlesztésében.
Kapu Tibor közreműködésével olyan kísérletek is zajlottak, amelyek a pszichés komfort és a vizuális fáradtság vizsgálatát célozták a hosszú űrtartózkodás alatt. Emellett részt vett egy különleges mikrobiomkutatásban, ahol a bélflóra űrbéli változásait elemezték. Ezek a kísérletek segíthetnek abban, hogy a jövő asztronautái mentálisan és fizikailag is jobban viseljék az extrém körülményeket, és ezáltal biztonságosabbá váljon a világűrben való hosszabb tartózkodás.
Globális együttműködés és tudományos eredmények
Az Ax-4 küldetés során nemcsak a magyar, hanem az indiai és lengyel űrhajósok is fontos tudományos munkát végeztek. Shubhanshu Shukla többek között növényi kísérleteket – például methi (lepkeszegmag) és moong dal termesztését – végzett mikrogravitációs környezetben, valamint tardigrádokat (vízibárányokat) tanulmányozott az űrbéli túlélés szempontjából. Emellett viselkedés- és izomkoordinációs kutatásokkal járult hozzá az emberi fiziológia űrbeli változásainak megértéséhez.
Sławosz Uznański, az ESA támogatásával, főként neurofiziológiai és mesterséges intelligencia alapú rendszerek tesztelésére fókuszált. Vizsgálta az EEG-alapú figyelemmonitorozást, a tüdőfunkciók űrbéli változásait és az űrben történő adatfeldolgozás hatékonyságát. Ezen eredmények hosszú távon nemcsak az űrkutatásban, hanem a földi orvosdiagnosztikában is hasznosulhatnak, például a távgyógyászat vagy viselhető egészségügyi eszközök fejlesztése során.
Összesen több mint 60 kísérlet zajlott le az Ax-4 küldetés során, amelyek 31 különböző ország intézményeinek közreműködésével valósultak meg. A misszió alatt nemcsak tudományos, hanem ismeretterjesztő események is helyet kaptak – a legénység élő bejelentkezéseken keresztül tartott kapcsolatot diákokkal, kutatókkal, politikai vezetőkkel. Az ilyen típusú aktivitások segítik az űrkutatás társadalmi beágyazottságát és ösztönzik a következő generációt a tudományos pálya felé.
A jövő útja: kereskedelmi űrállomás és nemzeti űrprogramok
Az Axiom Mission 4 nem csupán egy sikeres küldetés volt – egy új korszak nyitányát is jelentette a kereskedelmi űrutazásban. Az Axiom Space hosszú távú célja, hogy önálló, moduláris kereskedelmi űrállomást építsen, amely az ISS utódjaként szolgálhat. Az Ax-4 e folyamat részeként működött közre, és értékes adatokat, tapasztalatokat biztosított az új generációs orbitális platformok tervezéséhez.
A magyar részvétel különösen értékes, hiszen rávilágít arra, hogy kis országok is képesek releváns szerepet betölteni a nemzetközi űrkutatásban, ha megfelelő politikai és tudományos szándék áll mögöttük. A HUNOR program folytatása révén Magyarország újabb kutatási együttműködéseket és technológiai transzfereket valósíthat meg, aminek eredményei nemcsak az űrkutatásban, hanem az ipar, egészségügy és oktatás területén is hasznosulhatnak.
Az emberiség számára az Ax-4 küldetés megerősítette, hogy az űr többé nem kizárólag állami monopólium – hanem egyre inkább nyitott, együttműködésre és fejlődésre épülő közös tér. A tudományos eredmények, nemzetközi kapcsolatok és technológiai innovációk révén a jövő űrkutatása demokratikusabb, hozzáférhetőbb és még hasznosabb lehet mindannyiunk számára.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése